Ендоскопічне видалення чужорідних тіл у тварин

Ми в соціальних мережах

Ендоскопічне видалення чужорідних тіл у тварин

ендоскопічне видалення чужорідних тілВидалення чужорідних тіл зі шлунку, стравоходу, носових ходів і дихальних шляхів собак і котів – одні з найпоширеніших оперативних втручань у ветеринарній медицині. Це пов’язано з надмірною цікавістю наших домашніх улюбленців, яким все обов’зково треба понюхати і  спробувати на смак. На щастя, далеко не завжди всі чужорідні предмети, які були проковтнуті, потрібно витягувати оперативним методом, деякі з них виходять самостійно. Тим не менш, існує велика група чужорідних тіл, знаходження яких в шлунково-кишковому тракті чи дихальних шляхах призводить до серйозних порушень і потребують негайного оперативного втручання.

Наявність чужорідних тіл в організмі тварин діагностують на підставі анамнезу, загальної клінічної картини, даних УЗД і\або рентгенологічної діагностики, ендодіагностики. Вибір методу дослідження залежить від локалізації чужорідного тіла.

Клінічні прояви різноманітні і залежать від розміру і місцезнаходження чужорідного тіла. Про наявність іншорідного тіла в носових ходах тварини можуть розповісти постійні спроби тварини втягнути повітря носом, чхання. Про наявність чужорідного тіла в стравоході чи в ШКТ – блювота (не завжди пов’язано з прийомом їжі), відмова від їжі, специфічний запах з ротової порожнини.

Наслідки наявності чужорідного тіла також різноманітні – чужорідне тіло в стравоході може повністю або частково закрити його просвіт, призвести до перфорації стравоходу. Чужорідне тіло в ШКТ призведе до травми слизових оболонок, перфорації кишківника, виникнення кишкової непрохідності та ін.

У випадку виявлення чужорідного тіла в будь-якій з систем організму тварини показане втручання з метою вилучення предмету.

Раніше, до виникнення ендоскопічної хірургії, вилучення чужорідних тіл проводилося за допомогою відкритого хірургічного втручання, що тягло за собою довготривалий реабілітаційний період і високий ризик післяопераційних ускладнень. З появою ендоскопії вилучення чужорідних тіл у собак і котів стало набагато безпечнішим і менш травматичним.

Як виглядає вилучення чужорідного тіла за допомогою ендоскопічної методики?

Якщо виникає підозра на наявність чужорідного тіла в носових ходах – проводиться риноскопія (ендоскопічне обстеження порожнин носа) і,  випадку виявлення чужорідного тіла, хірург замінює інструмент на маніпуляційний і видаляє предмет, не спричинюючи додаткових пошкоджень організму тварини.

Для вилучення чужорідного тіла з трахеї у тварини також використовується ендоскопічна методика. За допомогою гнучкого зонду, котрий вводять через ротову порожнину, лікарі можуть оглянути трахею аж до головних і додаткових бронхів і, за виявлення чужорідного тіла, провести його видалення. Якщо б в даній ситуації ветеринарний лікар використовував стандартні хірургічні методи, то картина виглядала б наступним чином: хірурги розсікли б м’які тканини, які оточують саму трахею, саму трахею і, виявивши чужорідне тіло, провели б його вилучення. Втручання  досить складне і загрожує виникненням післяопераційних ускладнень. Крім того, реабілітаційний період після подібного втручання складає близько 2-х місяців.

Вилучення чужорідного тіла із стравоходу також проходить неінвазивно. Спочатку проводиться езофагогастродуоденоскопія (спосіб ендоскопічного огляду стравоходу, шлунку і дванадцятипалої кишки), при виявленні чужорідного тіла воно вилучається через ротову порожнину за допомогою інструментів-маніпуляторів.

Ендоскопічне вилучення чужорідного тіла у собак і котів із шлунку, кишечнику або 12-типалої кишки проводиться через 2 проколи в черевній порожнині. Спочатку, для точного виявлення локалізації чужорідного тіла і виявлення наслідків його перебування проводиться езофагогастродуоденоскопія, потім, як і в попередніх ситуаціях, проводиться вилучення чужорідного тіла за допомогою інструментів-маніпуляторів.

Використовуючи ендоскопічну методику, лікарі уникають серйозних втручань в роботу організма, крововтрат, суттєво скорочують тим самим період реабілітації до 2-х днів ( у випадку відкритого втручання реабілітаційний період складає близько місяця).

Звертаємо вашу увагу, що не завжди вдається провести видалення чужорідного тіла за допомогою ендоскопічної методики. У випадку, якщо чужорідне тіло більших розмірів або абсолютно гладке (нема за що вхопитися), проводиться стандартне оперативне втручання.

У ветеринарному госпіталі «Фауна-сервіс» близько 95% втручань з приводу вилучення чужорідного тіла проводять з використанням ендоскопічної методики. Лікарі «Фауна-сервіс» володіють достатнім досвідом для того, щоб успішно вилучати чужорідні тіла із будь-яких ділянок організму собак і котів.

видалення чужорідних предметів у тварин

Отримати консультацію