Тонометрія

  Рєзнікова Надія Віталіївна

Рєзнікова Надія Віталіївна ветеринарний кардіолог, лікар загальної практики

Задати питання

Ми в соціальних мережах

Вимірювання артеріального тиску у собак та котів

Тонометрія – це вимірювання артеріального тиску у собак та котів ( у нашому випадку) за допомогою спеціального апарата – тонометра.

 

Ветеринарний кардіолог Фауна-сервіс у своїй практиці використовує апарат Petmap ІІ. Цей апарат має спеціальний алгоритм оцінки вимірювання тиску та формує графік на своєму екрані, що дозволяє зафіксувати коректні вимірювання. 

Petmap ІІ показує систолічний, діастолічний та середній тиск, а також підраховує частоту серцебиття. Він має декілька розмірів манжеток, тому ним можна вимірювати артеріальний тиск як маленькому кошеняті, так і великій собаці.

 

Чому тонометрія – це важливо?

Тварини, як і люди, можуть страждати від артеріальної гіпертензії (підвищений артеріальний тиск), рідше у них можна зафіксувати низький тиск (наприклад, при шокових станах, різкому падінні серцевого викиду крові при тяжких структурних патологіях серця).

Високий тиск крові призводить до ураження так званих «органів-мішеней»: очі, нирки, головний мозок. Тому у тварин із систолічним тиском понад 180 ммртст можна побачити симптоми сліпоти, крововиливи в очних яблуках, зміни на очному дні, ознаки ниркової недостатності (підвищена спрага та значне за об’ємом сечовипускання), рухи по колу, нахил голови в один бік, депресію.

У тварин артеріальна гіпертензія майже завжди є вторинною, тобто розвивається на фоні основного захворювання (наприклад, у кота є хронічна хвороба нирок і вторинна артеріальна гіпертензія). У людей же, гіпертензія здебільшого має первинний характер, тобто розвивається самостійно, без супутніх хвороб.

Причинами гіпертензії у тварин є:

  • хронічна ниркова недостатність;
  • цукровий діабет;
  • гіпертиреоз;
  • гіперадренокортицизм;
  • гіперальдостеронізм;
  • феохромоцитома;
  • прийом деяких препаратів (глюкокортикостероїди, стимулятори еритропоезу, адреноміметики).

Згідно з останніми рекомендаціями ACVIM 2019 року всім котам старше 9 років необхідно перевіряти тиск. Також тонометрія показана при наявності хвороб, що можуть супроводжуватись гіпертензією, при передопераційному обстеженні та моніторингу під час та після наркозу, та за наявності симптомів ураження «органів-мішеней».

Діагноз “артеріальна гіпертензія” в деяких випадках потребує декількох вимірювань з інтервалом в 1-2 тижні, щоб виключити ефект «білого халату» (стрес в умовах клініки). Крім того, є можливість викликати спеціаліста додому і поміряти тиск в максимально звичних і комфортних умовах для пацієнта.

Також тонометрію проводять в клініці на прийомі кардіолога та терапевта.

 
Отримати консультацію