Біохімічний аналіз крові у собак і котів – це аналіз, що дозволяє дати оцінку функціональному стану внутрішніх органів та систем пацієнта, визначити показники різних видів обміну (мінеральний, білковий, вуглеводний, жировий). Біохімічні дослідження повсякчас використовують для діагностики, характеристики перебігу хвороби та її прогнозу, визначення ефективності лікування.
Здорова тварина має постійний біохімічний склад крові, вміст її компонентів знаходиться у певних межах. За наявності патології спостерігаються зміни, викликані як самим патологічним процесом, так і метаболічними порушеннями, що виникають внаслідок хвороби.
Біохімічний аналіз крові у собак і котів, як правило, проводиться паралельно з клінічним аналізом – разом ці методи дозволяють дати більш точну оцінку стану організму. Але, незважаючи на це, ветеринарні лікарі можуть і, в деяких випадках, повинні, вдаватися й до інших лабораторних та інструментальних методів діагностики.
Біохімічний аналіз крові у тварин включає визначення наступних показників:
- вміст сечовини та креатиніну (ниркові проби);
- вміст аспартатамінотрансферази (АсАТ), аланінамінотрансферази (АлАТ) та гамма-глутамілтрансферази (γ – ГТ) – ферментів печінки;
- вміст α-амілази – ферменту підшлункової залози;
- вміст глюкози – показник вуглеводного обміну; білірубіну (загального та прямого) – показники обміну жовчних пігментів;
- вміст загального білка та альбуміну – характеристика білкового обміну; вміст холестерину – одного з показників ліпідного обміну;
- К+, Na+, Ca++, Ph, Cl-, Mg++ – показники електролітного обміну.
Як підготувати тварину до забору крові для біохімічного аналізу?
Біохімічний аналіз крові здається натще, тому що через їжу можуть змінюватись показники, наприклад, глюкози, показники жирового обміну, показники ферментів та ін. Крім того, якщо здавати кров на біохімічний аналіз крові після їжі, сироватка може бути каламутною, хільозна, що зробить результати аналізу некоректними.
Для того, щоб результати біохімічного аналізу крові були коректними, тварина повинна не їсти мінімум за 8, а краще за 12 годин до забору крові.
Для порівняння аналізів крові в динаміці (протягом лікування таке порівняння – обов’язкова умова), аналізи крові необхідно здавати приблизно в один і той самий час. Ідеально – з ранку.
Важливо! Якщо тварина проходить медикаментозне лікування (наприклад, за призначенням з іншої клініки), необхідно отримати консультацію ветеринарного лікаря – ліки здатні змінити показники та аналіз буде некоректним.
Якщо тварина стресує у ветеринарній клініці, ідеальним варіантом буде виклик ветеринарного лікаря додому, щоб процес відбувався за максимально комфортних умов.
Дослідження крові у ветеринарній лабораторії виконуються на автоматичному біохімічному аналізаторі, що виключає людський фактор та дозволяє скоротити час очікування результату.
Результати біохімічного аналізу крові видаються власнику та лікарю у максимально короткі терміни.