Уретрографія у собак та котів – малоінвазивне рентгенологічне дослідження сечовидільного каналу (уретри), що проводиться з використанням контрастної рідини. Уретрографію можна проводити як самцям, так і самкам – щоправда, останнім вона проводиться вкрай рідко.
Навіщо потрібна уретрографія у собак та котів?
За допомогою уретрографії ветеринарний лікар може оцінити стан уретри та виявити різноманітні патології:
- Камені уретри. Звичайні камені, що знаходяться в уретрі, зазвичай не пропускають катетер, але існують так звані “вентильні камені”, що мають здатність відхилятися та пропускати катетер далі по уретрі – без контрасту такі камені не знайти. Після виймання катетера вони повертаються на місце, блокуючи канал та й далі перешкоджають вільному сечовипусканню. За допомогою уретрографії такі камені легко візуалізуються.
- Пухлини уретри, що можуть призводити до затримки сечі, і навіть до кровотечі (власники часто вважають кровотечу симптомом циститу і проводять некоректне лікування, не звертаючись до лікаря).
- Стриктури (звуження) уретри, що можуть виникати, як наслідок запальних процесів або травматичних ушкоджень сечовидільного каналу.
- Травми уретри, що виникають, зазвичай, внаслідок недбалого проведення катетеризації або є наслідком падіння з висоти, аварії абощо.
Також уретрографію можуть проводити для оцінки стану передміхурової залози.
Якщо під час проведення уретрографії додати трохи більше контрасту, можна провести дослідження й сечового міхура – така процедура називається цистографія. Якщо, крім контрасту додати газ, то ми отримуємо ще один різновид дослідження – пневмоцистографія, що використовується для більш детального дослідження сечового міхура.
Коли проводиться уретрографія?
Основним показником для проведення уретрографії є затримка сечі у собак та котів. Такі явища, як кров у сечі або біль під час сечовипускання, також можуть стати показанням для проведення дослідження.
Як проводиться уретрографія у котів та собак?
Дослідження проводиться у відділенні рентгенології. За умови, що тварина спокійна і дає поставити катетер, уретрографія проводиться без наркозу або седації. У первинний відділ уретри проводиться катетер, через який вводиться контрастна рідина. Після чого лікар проводить серію рентгенологічних знімків, на яких видно аномалії уретри.
За умови, що тварина неспокійна або постановка катетера може викликати біль, пацієнта вводять у наркоз.
Що відбувається після уретрографії?
Подальші дії ветеринарного лікаря після діагностики залежать виключно від того, що виявлено під час уретрографії:
- камені уретри можна видалити умовно консервативним шляхом (їх видаляють або проштовхують у сечовий міхур механічно) або ж оперативним.
- пухлини уретри видаляють лише оперативним шляхом – проводиться резекція каналу в межах ушкодження або ж резекція пухлин.
- стриктуру уретри можна усунути за допомогою бужування або провести резекцію звуженої частини каналу – все залежить від ситуації.
- розриви уретри у тварин усувають як оперативним шляхом (зшивання розривів, резекція ушкодженої частини та подальше зшивання), так і умовно консервативним (незначні травматичні пошкодження уретри можуть загоїтись самостійно на катетері).
Звертаємо увагу, що вибір методики лікування – виключно за ветеринарним лікарем, який спирається на фактори, виявлені під час дослідження та загальний стан тварини.
Чи безпечне проведення уретрографії?
Цілком. Це малоінвазивне втручання, яке здебільшо не потребує проведення наркозу. Навіть при умові розриву уретри і потрапляння контрастної рідини у навколишні тканини, це є безпечною процедурою – контраст не завдасть жодної шкоди організму.
Де провести уретрографію собаці чи коту?
Проведення уретрографії у ветеринарному госпіталі Фауна-сервіс – швидка та безпечна маніпуляція. Ми проводимо дослідження, як виключно для діагностики (за направленням від колег або самостійне звернення) так і з подальшим усуненням причини затримки сечі. Раді будемо допомогти!