GTM Anna 12/09 GTM No name GTM noname

Артрит у собак – це збірне позначення різноманітних захворювань суглобів, що можуть протікати у гострій або хронічній формі. При артриті у собак може бути уражений один або кілька суглобів (у другому випадку це вже поліартрит).

Причини, що призводять до артриту, різні – інфекції, автоімунні захворювання, обмінні порушення, травми.

Відповідно до причин, артрит розділяють на типи.

Типи артриту у собак

  • Інфекційний артрит у собак. Розвивається такий артрит через локальну інфекцію або на тлі захворювання всього організму. Має гостру та хронічну форму.
  • Травматичний артрит у собак, як зрозуміло з назви, розвивається, як наслідок травми суглоба або множинних мікротравм (характерно для собак-спортсменів). Ускладненням травматичного артриту може бути гнійний артрит.
  • Дистрофічний артрит у собак. Виникає внаслідок неправильного обміну речовин, порушення кровообігу, переохолодження або нестачі вітамінів та мікроелементів.
  • Імунноопосередкований артрит у собак є наслідком автоімунних порушень, що, своєю чергою, призводять до розвитку синовіїту.

Причини артриту у собак

Багато хто з власників вважає, що артрит – це хвороба старих собак. Думка хибна. Розвиток артриту, як ми вже писали вище, може спровокувати травма або інфекція, які не зважають на вік. Хоча вік має значення – погіршення кровопостачання, втрата еластичності хрящової тканини – все це також сприяє розвитку захворювання.

Крім того, існують фактори, що провокують розвиток артриту – це надмірна вага, породна схильність (лабрадори, ретривери, вівчарки, ротвейлери), велике навантаження на суглоби (спорт).

Важливе значення мають і умови утримання тварин – холодна і тверда підлога, на якій постійно лежить пес, незбалансований раціон, недостатність вітамінів можуть призвести до артриту. 

Симптоми артриту у собак

У собак, хворих на артрит, можна помітити загальне зниження активності: собака не радіє довгим прогулянкам, не стрибає, намагається більше лежати ніж сидіти або стояти. Додатково, як наслідок зменшення активності – збільшення ваги, незважаючи на погіршення апетиту. Зверніть увагу на пози, що приймає собака – він буде намагатися берегти хвору лапу або лапи, від того пози можуть здаватися дивними або навіть смішними.

Існують і специфічні симптоми артриту – збільшення суглоба або суглобів, біль при згинанні лапи, набряк в області суставів.

При хронічній формі захворювання симптоми наростають поступово але при гостій – протягом кількох днів, а часом і годин.

Діагностика артриту у собак

Діагностичні маніпуляції при артриті проводяться за різними протоколами залежно від типу захворювання. Загальне – це фізикальні обстеження, рентгенологічна діагностика.
Рентген дає можливість оцінити обсяг патологічних змін у суглобах, але цей метод не спрацює, якщо артрит тільки-но розпочався.

У деяких випадках ми проводимо артроскопію, під час якої можна побачити стан хрящів та зв’язок. В інших – пропонуємо пункцію суглоба. Вона не завжди потрібна, але використовується для діагностики деяких видів артриту – наприклад, для гострого інфекційного артриту. Рідина, отримана при пункції суглоба, досліджується для уточнення етіології захворювання та призначення адекватного лікування.

Лікування артриту у собак

Лікування артриту може бути як консервативним, так і хірургічним – все індивідуально і залежить від численних факторів.

Консервативні методи лікування артритів у собак включають антибіотикотерапію, пункцію суглоба, іммобілізацію кінцівки. Оперативне лікування артритів досить різноманітне: артротомія, артроскопія, резекція – вибір методики диктує тип захворювання.

хірургічне лікування артриту у собак

Тривалість лікування, ефективність та прогноз визначається конкретною клінічною ситуацією.