GTM Anna 12/09 GTM No name GTM noname

Якщо казати про операції з приводу сторонніх предметів у тварин, то видалення сторонніх тіл стравоходу – у топ3 оперативних втручань. Там же, у топі – сторонні тіла шлунку та кишківника.

Так часто сторонні тіла застрягають у стравоході собак та котів через анатомію органа. Справа в тому, що стравохід у тварин має чотири фізіологічні звуження: глотка, місце переходу шийного відділу стравоходу в грудний, біля основання серця (саме там, до речі, проходить дуга аорти) і біля входу у шлунок – кардіальний відділ стравоходу. Ось на цих чотирьох ділянках найчастіше і виникають проблеми з інородними предметами.

Симптоми знаходження стороннього тіла у стравоході тварини

Зрозуміти, що у тварини щось застрягло у стравоході, доволі складно, тому що симптоми неспецифічні і можуть свідчити геть про різні патології: кашель, задишка, посилена слинотеча, позиви на блювання і блювання, відхаркування, відмова від їжі.. Часто сторонній предмет зникає у пащі, а далі – у стравоході на очах у власників і тут вже все залежить від розмірів та формату цього стороннього тіла.

Що робити, коли собака або кіт проковтнули сторонній предмет?

Якщо собака або кіт проковтнули щось невелике відносто свого розміру та без гострих країв (монетка, шматок іграшки, пробка абощо), просто спостерігайте за твариною. Предмет має вийти самостійно.

Якщо розміри стороннього тіла великі або сам предмет небезпечний – скло, шматок пластику, голка абощо – вам терміново потрібен ветеринарний хірург.

Якщо ви почекали пару днів, але стороннє тіло не спішить покидати свій тимчасовий прихисток – потрібно звернутися до ветеринарної клініки, бо тривале знаходження стороннього предмета у шлунково-кишковому тракті тварини може спровокувати безліч проблем.

Як діагностують стороннє тіло у собаки або кота?

Методів для діагностики всього два – рентгенологія та езофагоскопія. Діагностика потрібна навіть, якщо сторонній предмет тварина проковтнула ось тільки но – ветеринарний хірург повен точно розуміти де знаходиться стороннє тіло і як виглядає.

Рентгендослідження, безумовно, інформативний спосіб діагностики, який дозволяє локалізувати чужорідне тіло. Але є але. Лише в тому випадку, якщо стороннє тіло рентгенконтрастне. Якщо це плівка, повстяна іграшка, шкарпетка, навіть пластик – рентген може його “не побачити”. В такому разі проводять або рентгендослідження з барієм або ендоскопічне дослідження.

Езофагоскопія – це ендоскопічне дослідження стравоходу собаки або кота. Воно найбільш інформативне, бо дозволяє не лише визначити точне місцезнаходження стороннього тіла, а й оглянути стравохід на предмет наслідків від його знаходження: пролежні, виразки і таке інше. Величезна перевага методики – можливість дістати стороннє тіло із стравоходу тварини одразу ж. Але лише можливість – це ключове слово. Буває так, що ендоскопом видалити предмет неможливо. Наприклад, якщо це невеликий м’ячик з гладкою поверхнею – інструменту просто не буде за що зачепитися.

Видалення стороннього тіла із стравоходу

Існують кілька варіантів видалення стороннього тіла зі стравоходу тварини і вибір методики робить лише ветеринарний хірург, в залежності від типу стороннього тіла та місця його локализації.

Отже, які є варіанти:

  • вилучення стороннього тіл за допомогою затискача;
  • вилучення стороннього тіла за допомогою просування стороннього тіла у шлунок;
  • вилучення стороннього тіла з кардіального відділу стравоходу шляхом гастротомії;
  • вилучення стороннього тіла шляхом торакотомії та езофаготомії;
  • ендоскопічне видалення стороннього тіла з стравоходу.

Найбільш безпечний та неінвазивний спосіб видалення – ендоскопічний. Інструменти вводяться у стравохід через ротову порожнину, не травмуючи тканини додатково. В той же час ветеринарний хірург може побачити стан стінок стравоходу, шлунка, дати йому оцінку і визначити план подальшого лікування за необхідності.

ендоскопічне видалення сторонніх тіл стравоходу у собаки

На жаль, не завжди можна витягти стороннє тіло з стравоходу тварини ендоскопічно. Як ми вже говорили, це залежить від розмірів та структури стороннього тіла.

Прогнозований час знаходження тварини у стаціонарі після операції з приводу видалення стороннього тіла зі стравоходу може коливатися від одного дня (ендоскопічна методика, стороннє тіло знаходилось у стравоході не більше дня) до десяти днів (відкрите або ендоскопічно асистоване втручання, сильні пошкодження стравоходу).