GTM Anna 12/09 GTM No name GTM noname

Навіть зважаючи, що мозок у тварин добре захищений кістками черепа і м’язами голови, черепно-мозкова травма посідає друге місце серед усіх пошкоджень собак, котів та інших домашніх тварин. Перше місце, передбачувано, – за травмами кінцівок. Доволі часто ЧМТ є компонентом політравми і не завжди лікування черепно-мозкової травми є першочерговою задачею. Все залежить від ступеню ушкоджень.

Які бувають черепно-мозкові травми у тварин?

Черепно-мозкова травма у собак і котів – стан, що розвивається внаслідок пошкодження головного мозку та його оболонок, судин, нервів, кісток та зовнішніх покривів, вона може бути закритою та відкритою. Крім того, поділяють первинні та вторинні пошкодження головного мозку

Первинні ушкодження мозку тварин – це ті, що є прямим наслідком травми: переломи кісток черепа, розрив кровоносних судин чи паренхіми мозку.

До вторинних відносяться ушкодження, що розвинулися внаслідок анатомічних або фізіологічних змін: набряк головного мозку, гематома, ішемія. Як правило, ці зміни розвиваються протягом кількох годин після травмування.

Основна причина смерті при ЧМТ – підвищення внутрішньочерепного тиску.

Симптоми черепно-мозкової травми у тварин

Симптоми ЧМТ у тварин можуть проявлятися відразу після отримання травми, а можуть і через декілька днів. Симптоми варіюються залежно від ступеня травми та її локалізації:

  • Зміна поведінки
  • Пригнічений стан
  • Порушення моторних функцій
  • Офтальмологічні порушення
  • Порушення дихальної системи
  • Порушення рухових функцій – парез, параліч.

Діагностика черепно-мозкової травми у тварин

Негайна оцінка стану – першочергова задача лікаря при підозрі на ЧМТ.
Прохідність дихальних шляхів, стабільність життєво важливих параметрів, виведення пацієнта із шокового стану – так виглядають перші кроки.

Вже після стабілізації або хоча б відносної стабілізації пацієнта, проводиться візуальна діагностика – рентген, УЗД. Для отримання детальної інформації про стан м’яких тканин голови, черепної коробки та, звичайно ж, головного мозку, проводиться МРТ. На жаль, провести МРТ у перші дні після травми вдається не завжди, адже для його проведення пацієнт повинен бути у наркозі, що передбачає хоча б відносно стабільний його стан.

Лікування черепно-мозкової травми у тварин

При лікуванні черепно-мозкової травми у тварин величезна увага приділяється постачанню кисню до тканин мозку. Для цього потрібно забезпечити адекватний об’єм циркулюючої крові, системний артеріальний кров’яний тиск і адекватну оксигенацію тканин.

Основний принцип лікування ЧМТ у тварин: при травмах голови терапія має бути спрямована на запобігання тривалій та сильній ішемії мозку з метою зведення до мінімуму ймовірності утворення набряку.

Оперативне втручання при ЧМТ у тварин потрібно не завжди, але при при вдавленому переломі черепа, субдуральних гематомах або сильному підвищенні внутрішньочерепного тиску без нього не обійтися.

черепно-мозкова травма у собаки

Об’єм оперативного втручання, як і прогнози при ЧМТ – виключно індивідуальні.

Ветеринарна нейрохірургія у Фауна-сервіс: