Плазмаферез у тварин – метод екстракорпоральної детоксикації, суть якого полягає у механічному видаленні частини плазми крові пацієнта з заміщенням її обсягу розчинами кровозамінників, фізіологічним розчином або донорською плазмою.
Під час проведення плазмоферезу у пацієнтів відбирають одну або декілька складових крові. Можуть бути видалені тромбоцити, лейкоцити, еритроцити або плазма. Ті компоненти крові, що залишились, повертають в організм пацієнта. Технічно сепарацію плазми можна провести центрифужним чи мембранним методом.
Показання до проведення плазмафереза у тварин:
- Токсичні та інфекційні ураження. Наприклад, при бабезіозі, котрий супроводжується значним накопиченням токсинів , пошкоджених білків в крові, що, своєю чергою, провокує аутоімунні захворювання, в результаті яких ушкоджуються тканини нирок, печінки, підшлункової залози.
- Захворювання ШКТ (виразковий коліт, виразкова хвороба шлунка, гастрит, панкреатит та ін.). Ці захворювання часто бувають аутоімунного походження і супроводжуються підвищенням рівня імунних комплексів в крові, що також можуть бути «відфільтровані» за допомогою плазмафереза.
- Гнійно-септичні ускладнення, гострі запальні захворювання органів черевної порожнини і\або грудної порожнини (гострий панкреатит, наприклад) .
- Артрити. Плазмаферез дозволяє знизити суглобовий больовий синдром, відновити рухливість суглобів і пригальмувати їх пошкодження за умови регулярного повторення курсів плазмаферезу.
- Аутоімунні процеси і нейром’язові захворювання (міастенія, васкуліти, системний червоний вівчак, імуноопосередкована гемолітична анемія.
- Нефропатії (вівчаковий нефрит).
- Гостра і хронічна ниркові недостатності – обмежено, при відсутності інших ЕК методик.
- Гепатопатії.
- Шкірні захворювання, атопічний дерматит, алергічні реакції.
- Онкологічні захворювання – під час та після лікування онкологічних захворювань для виведення продуктів розпаду пухлини і токсичних наслідків хіміотерапії.
- Синдром довготривалого здавлювання (травматичний токсикоз\краш-синдром).
Протипоказання до проведення плазмаферезу
Абсолютні протипоказання:
- Незворотні ушкодження головного мозку та інших життєво важливих органів
- Термінальні стани, поліорганна недостатність
- Вага пацієнта менше 2 кг
- Кахексія четвертого ступеню
- Коагулопатії
- Органічні зміни серцево-судинної системи.
Існують і відносні протипоказання, тобто ті стани, які бажано усунути (компенсувати) до проведення плазмаферезу, але при гострій необхідності, виключно за рішенням спеціаліста, ця процедура може бути проведена і при них. Такими є:
- Вага пацієнта менше 5 кг
- Високий ризик кровотечі
- Нестабільність гемодинаміки, гіпотонія
- Гострі інфекційні захворювання
- Відсутність венозного доступу
Зверніть увагу! Навіть при наявності показань до проведення плазмаферезу і відсутності протипоказань, рішення про застосування цієї методики – виключно за лікарем.