GTM Anna 12/09 GTM No name GTM noname

Гемодіаліз у тварин – процедура очищення крові поза організмом з використанням штучного фільтра (діалізатора), через який проходить кров пацієнта і вивільняється від шлаків та надлишку рідини.

Апарат для проведення гемодіалізу називається “штучна нирка”, його призначення – тимчасова заміна функції нирок по очищенню крові.

Використовуючи “штучну нирку” неможливо змоделювати природні ниркові процеси, але можливо очистити кров від продуктів обміну, провести корекцію електролітно-водного та кислотно-лужного балансів при нирковій недостатності, вивести токсичні речовини при отруєннях і таке інше.

Суть даного методу в тому, що кров пацієнта за допомогою апарату “штучна нирка” потрапляє в спеціальний фільтр-діализатор, де з використанням принципу дифузії та конвекції відбувається очищення крові від основної маси уремічних токсинів та\або видалення надлишку рідини з організму.

Важливо! За допомогою процесу гемодіалізу не завжди можливо вилікувати захворювання нирок. За допомогою “штучної нирки” виконуються функції, які хворі нирки самостійно виконувати не спроможні, що на деякий час суттєво полегшує стан пацієнта.

Показання до проведення гемодіалізу у тварин

  • Гостра ниркова недостатність будь-якої етіології (бабезіоз, лептоспіроз, гострий панкреатит).
  • Хронічна ниркова недостатність (в рідких випадках). Виключення – компенсована, довготривала хронічна ниркова недостатність з уремічним кризом гострого пошкодження нирок на хронічну хворобу нирок.
  • Отруєння діалізованими отрутами і медикаментами, включаючи ізоніазид (користується попитом у догхантерів) та етиленгліколь (нефротоксична отрута) .
  • Перевантаження рідиною, набряк легень та мозку рефрактерні (стійкі) до терапії. Не ефективний при скупченні рідини в порожнинах чи в третьому просторі (просвіт кишківника, рідше — порожнини з серозною оболонкою).
  • Важкий ацидоз, що не піддається корекції.
  • Лабораторно: сечовина 35ммоль\л і більше, креатинін 700-800мкмоль\л

Зверніть увагу: гемодіаліз видаляє лише водорозчинні токсини, токсини, зв’язані з білком – не видаляє.

Протипоказання для проведення гемодіалізу

  • Агональний стан
  • Захворювання серця в стадії декомпенсації
  • Анемія
  • Кровотеча
  • Інфекційно-запальні захворювання (пневмонія)
  • Важка білково-енергетична недостатність
  • Відсутність адекватного судинного доступу

Тривалість і швидкість проведення сеансу гемодіалізу

Зазвичай потрібно як мінімум три сеанси для отримання очікуваного результату. Кожен сеанс триває в середньому 3-5 годин.

Після проведення першого сеансу часто спостерігається так званий «ефект відскоку». Після процедури токсини виходять в кров за градієнтом концентрації із органів та тканин. Рівень сечовини почне різко підвищуватися, до 3-4 сеансу відбувається вирівнювання.

Гемодіаліз – не панацея при будь-якому захворюванні нирок. В деяких ситуаціях можна дійсно вирішити проблему, а в деяких – лише покращити загальний стан тварини.

Наприклад, функція нирок може повністю відновитися при гострій нирковій недостатності, але при умові вчасно проведеного гемодіалізу.

В деяких випадках при хронічній нирковій недостатності ми додатково проводимо хірургічне втручання – декапсуляція нирки. Воно сприяє покращенню кровообігу нирки та забезпечує більш довгий термін ремісії.

Як бачите, все індивідуально. Сама процедура гемодіалізу важка і можливість її проведення залежить від багатьох показників. Тому не можна просто записатися на проведення гемодіалізу цьому передує ретельний процес діагностики і не завжди лікарі Фауна-сервіс погоджують процедуру, що рекомендована іншими ветеринарними лікарями. Просимо поставитися до цього з розумінням.

Плазмаферез у собак і котів