Лікування гриж у домашніх тварин
Грижа у домашніх тварин – це один із різновидів зміщення внутрішніх органів з вистилаючими іх оболонками із одної анатомічної порожнини в прилеглі (або під шкіру). Зміщення органів трапляється через природні, патологічно розширені отвори (пупкове кільце, наприклад) або через штучні (наприклад, отвір в апоневрозі черевної стінки).
Класифікація гриж у домашніх тварин досить велика і залежить від багатьох факторів, серед яких:
- Походження. За своїм походженням грижі бувають вродженими і набутими.
- Зовнішні ознаки. В залежності від наявності зовнішніх ознак, грижі поділяються на внутрішні та зовнішні.
- Вправимість. Грижі у тварин бувають вправимі і невправимі. Вправима грижа – це коли вміст грижового мішка при натисненні вільно переміщається в свою анатомічну порожнину. При невправимій грижі органи оточені спайками і постійно знаходяться в грижовому мішку.
- Ступінь ускладнення. Одне з найпоширеніших ускладнень – защемлення грижі. В цьому випадку органи, які знаходяться в грижовому мішку, защемлені грижовим отвором, що призводить до некрозу останніх. Наявність защемленої грижі - показання до негайного оперативного втручання.
- Локалізація. В залежності від розташування розрізняють такі види гриж у тварин:
- Діафрагмальна;
- Пупкова;
- Перинеальна грижа;
- Пахова грижа;
Це далеко не повний перелік існуючих гриж, проте саме вони найчастіше зустрічаються у домашніх тварин.
Лікування гриж у котів, собак та інших домашніх тварин – оперативне. В рідких випадках, коли грижа невеликого розміру і не заважає комфортному життю тварини, можна обійтися без хірургічного втручання. Однак, слід пам’ятати про те, що неускладнена вправима грижа може достатньо швидко перетворитися в защемлену, котра буде вимагати негайної допомоги хірургів.
Вибір методики оперативного лікування гриж у тварини залежить від виду патологічного утворення і наявності ускладнень.