Кератопластика рогівки у собаки – мікрохірургічне оперативне втручання на рогівці, з метою усунення травм і пошкоджень рогівки вродженого або набутого характеру.
Основними завданнями кератопластики є відновлення пошкодженої рогівки, поліпшення її прозорості та підвищення гостроти зору у собак і котів.
Існує декілька видів кератопластики у тварин, які застосовуються залежно від ступеню та характеру пошкодження рогівки. Також, в залежності від ситуації, лікарями застосовуються різні матеріали для реконструкції рогівки – у ветеринарній медицині найчастіше застосовується клапоть, висічений з кон’юнктиви.
Безсумнівно, такий клапоть забезпечує загоєння пошкодженої рогівки, однак, має і ряд недоліків, основним з яких є те, що накладений клапоть часто проростає судинами, внаслідок чого на очному яблуці утворюється щільний рубець, який заважає тварині закрити око. Ще одна “незручність” – більмо, яке з’являється на місці накладеного клаптя.
Існує методика, при використанні якої не виникає описаних проблем – кератопластика рогівки амніотичним клаптем. Дана методика для ветеринарної медицини України – нова, застосовується лише в гуманній медицині і всього лише в одному лікувальному закладі.
Першою ветеринарною установою, в якій застосували цю методику, став ветеринарний госпіталь “Фауна-сервіс” і причиною проведення операції по цій унікальній методиці стала вівчарка Ніка, а точніше – її поранення.
Ніка – службова собака, яка вже кілька років працює в зоні АТО, шукає вибухівку. Причиною пошкодження обох очей у собаки став, ймовірно, хімічний опік, який привів до сильного травмування рогівки, внаслідок чого Ніка практично втратила зір. Після огляду і консультації було прийнято рішення провести експериментальну операцію – кератопластику рогівки амніотичним клаптем.
Чому в якості матеріалу для реконструкції рогівки був обраний саме амніотичний клапоть? Тут все просто.
Амніотична оболонка – це одна з шарів оболонки плаценти, що містить велику кількість біологічно активних речовин, які, в свою чергу, мають бактерицидну дію і стимулюють регенерацію рогівки. Амніон, на відміну від кон’юнктивального клаптя, не проростає судинами і відрізняється високим ступенем прозорості, що разом з його бактерицидними властивостями, робить матеріал набагато більш підходящим для проведення реконструктивних операцій на рогівці.
Визначившись з методикою, Ніку почали готувати до проведення кератопластики рогівки амніотичним клаптем.
Завдяки майстерності хірурга, втручання пройшло успішно, після операції рогівку закрили третьою повікою – для якнайшвидшого загоєння оку необхідний спокій. (В гуманній медицині для закриття післяопераційної рани використовується лінза, а у ветеринарній, зважаючи на важкодоступність лінз, застосовується інша методика – закриття рани рогівки третьою повікою)
Ніка вирушила додому, а через 3 тижні шви зняли і ми побачили результат – експериментальна операція вдалася! Клаптик прижився, прозорість рогівки практично не була загублена, собака бачить набагато краще і очікує аналогічної операції на другому оці.