Посилання скопійоване

До Фауна-сервіс надійшов терміновий виклик – собаці після прогулянки раптово стало дуже погано. Зі слів господаря тварина почала турбуватися, скиглити, потім почала сильно блювати. Далі симптоми почали розвиватися стрімко та бурхливо.

Собака впав на підлогу і знепритомнів. М’язи тіла у неї при цьому сильно напружилися, кінцівки стали немов кам’яні, голова мимоволі закинулася назад. Очі широко розплющилися, зіниці розширилися, очні яблука закотилися вгору, пішли судоми кінцівок і сталося мимовільне сечовипускання.

Коли приїхав лікар швидкої ветеринарної допомоги та зафіксував зупинку серцевої діяльності, довелося проводити реанімаційні процедури: непрямий масаж серця, введення внутрішньовенних розчинів через катетер. Після того, як серцеву діяльність було відновлено, собаку терміново доставили до стаціонару, де продовжили реанімацію.

При огляді в клініці встановлено, що з усіх рефлексів у тварини залишився лише корніальний рефлекс: при впливі на око світловим променем спостерігалося змикання повік. Шкірні та інші рефлекси повністю відсутні, що говорить про те, що собака перебуває у коматозному стані. Її підключили до підтримуючих крапельниць та залишили у стаціонарі для подальшого надання допомоги.

За всіма клінічними ознаками поставлений діагноз: гостре отруєння у собаки.  На другу добу після надходження тварини до стаціонару картина хвороби не змінилася – Шон продовжував перебувати в комі. Перебіг хвороби ускладнився появою інших важких симптомів: температура тіла почала падати, у сечі у собаки з’явилася кров.

Гематурія – ознака тяжкої інтоксикації внаслідок накопичення у крові токсинів. За всіма ознаками ставало видно, що органи, які в здоровому організмі є фільтрами крові, не справляються з очищенням і вже зазнали поразки. Проаналізувавши ситуацію, лікарі госпіталю дійшли висновку про те, що собаці необхідно провести гемосорбцію.

Що таке гемосорбція?

Гемосорбція – це метод штучного очищення крові за допомогою спеціального приладу, заснований на осадженні отрут та токсинів на поверхні сорбенту. Прилад є системою, основним діючим елементом якої є колонка, заповнена спеціальним сорбентом. Ця колонка за допомогою спеціальних трубок з’єднується з венами пацієнта. Кров по цій системі прокачується за допомогою спеціального насоса, подається до центральної колонки і пропускається через систему фільтрів. Для того щоб попередити попадання бульбашок повітря в кров, трубчасті магістралі мають спеціальні розширення, в яких просування крові сповільнюється і бульбашки повітря в цей час відокремлюються від крові.

До трубопроводів підключено манометр для вимірювання тиску кров’яного русла в магістралях. Це робиться для попередження згортання крові в колонці (кров має просуватися з певною швидкістю і в жодному разі не зупинятися). Прилад завжди підтримується у стерильному стані.

Загалом, гемосорбція та плазмофорез застосовувалися лише в медицині. У ветеринарній практиці використання таких приладів знайшло своє застосування нещодавно. Перші прилади, які використовували у ветеринарній клініці Фауна-сервіс, були недосконалими. Використовувалася однопортова система очищення крові. Така система мала серйозні недоліки: кров бралася лише з однієї вени в невеликій кількості і після очищення поверталася до тієї ж вени.

Лікарі Фауна-сервіс удосконалили систему очищення, переробивши апарат для проведення плазмаферезу, в результаті отримавши двопортовий апарат. Завдяки цьому система крові пацієнта включається до загального з приладом ланцюга. Одна трубка підключається до однієї вені, потім кров переганяється через систему фільтрів і повертається очищена вже в іншу вену.

При цьому кров може очищатися безперервно і виведення всіх токсинів із крові відбувається значно швидше. Якщо під час проведення стандартної процедури можна очистити лише невелику кількість крові – 10% від маси тіла, то при використанні модифікованого апарату, очищення крові відбувається у значно більших обсягах.

Першого ж дня в результаті гемосорбції було очищено близько 2-х літрів крові, після чого лікарі зазначили, що сеча пацієнта повертається до фізіологічної норми. Вже через дві доби собака почав приходити до тями, піднімати голову, пити воду. Температура тіла у тварини також стабілізувалася.

Для того щоб закріпити позитивний результат, провели повторне очищення крові, після чого собака піднявся на лапах, почав самостійно рухатися. Сеча остаточно прийшла до норми. З’явився апетит і пацієнт почав самостійно їсти. Незабаром Шон уже гуляв вулицею і з апетитом їв.

Проте почалися проблеми з печінкою – після хвороби з’явилися ознаки токсичного гепатиту. Було проведено курс терапії, спрямований відновлення печінки. В результаті лікування Шон прийшов до норми, стан стабілізувалося, і через вісім днів наш пацієнт поїхав додому.

 

Читати ще